Allergia põhjustest ja ravi võimalustest.

 

Kaja Julge

Lastearst-allergoloog

Tartu Ülikooli Kliinikum ja

Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituut.

 

Allergiat on sageli ja vähenemise märke ei ole.

Allergiahaigused ja ülitundlikkus allergeenide suhtes on võrreldes 1990te algusega oluliselt sagenenud. Suurenenud on õietolmude ülitundlikkus, mis avaldub aina nooremas eas. Varem oli õietolmuallergia põhiliselt koolilaste ja täiskasvanute probleem, kuid nüüd ilmneb see sageli juba lasteaiaeas.

 

Eestis on allergiaprobleeme umbes neljandikul inimestest.

Väikelastel esineb enam toiduallergiat. Atoopilist dermatiiti on 15%-l, mis on  kõige sagedasem teisel eluaastal. Koolilastest ja täiskasvanutest 10-15%-l ilmneb enim allergilist nohu. Astmat on alla viieaastastel lastel 3-7%, koolieas 9-12% ja täiskasvanutel 5-10%.

Allergia teke on seotud päriliku eelsoodumusega ja selles osalevad paljud geenid. Keskkonnategurite toimel on toimunud immuunreaktsioonides muutused ja pärilik eelsoodumus avaldub sagedamini.

Allergia tunnused. 

Allergiale on iseloomulik vesiste silmade, silmasügeluse, aevastamise, ninast vesise eritise ja/või ninakinnisuse teke puude tolmlemise ajal kevadel, heinaajal suvel ning puju ja teiste rohttaimede õitsemisega suve teises pooles. Samasugused haigusnähud võivad tekkida kontaktil kassi, koera, küüliku jt kodu- ja lemmikloomadega.

Tolmulestaallergiale on iseloomulik öine ninakinnisus. Hommikul on vaja korduvalt nina nuusata ja sealt tuleb läbipaistvat tihket eritist. Alati ninaeritist ei olegi, põhiliseks allergilise nohu tunnuseks on nina limaskesta turse tõttu tekkinud ninakinnisus. Nii loomaallergeenid, tolmulestade allergeenid kui ka õietolm on astmanähtude tekitaja.

Allergia teke sõltub geneetilisest eelsoodumusest ja keskkonnateguritest.

Raske on ennustada, kas inimesel kujuneb ülitundlikkus tolmulestade, loomaallergeenide või õietolmude suhtes. Samuti pole võimalik täpselt öelda, mis vanuses see tekib. Küll on teada, et munaallergiaga lastel on aeroallergeenidele ülitundlikkuse tekkerisk 75%.

Kui lapsel on atoopiline dermatiit, mis on seotud ka allergiaprobleemidega, siis on allergilise nohu tekkerisk kahel kolmandikul ja astma tekkerisk kolmandikul.

Kerge atoopilise dermatiidiga lastel on hiljem väga vähe probleeme hingamisteede allergiaga ja ka nahaprobleemid võivad täielikult taanduda.

Allergia varases eas suurendab riski, et probleemid jäävad püsima ka hiljem ja neid tekib juurde.

Selleks, et allergiat vältida, võiks imikut rinnaga toita vähemalt 4-6 kuud. Kauem rinnaga toitmine on väga-väga kasulik, kuid allergia vältimise seisukohalt see nii oluline ei ole. Kindlasti tuleks hoiduda kokkupuutest tubakasuitsuga nii raseduse ajal kui pärast sündi.

Loomakontakti kohta kindlaid soovitusi pole, sest mõnel lapsel võib varane kokkupuude loomadega allergia teket vältida, teistel soodustada. Geeniuuringud ehk selgitavad, kellel ja kuidas oleks targem käituda. Kui loomaallergia on tekkinud, siis on vaja loomi vältida.

Täielik allergeenikontakti vältimine on praktiliselt võimatu. Siiski tehakse aina enam uusi uuringuid, et paremini allergeenide taluvust tekitada. Edukas on olnud õietolmude ja tolmulestade allergia immuunravi, kuid loomade suhtes seda veel täiustatakse.

Tubased allergeenid on allergiku igapäevane mure.

Sisekeskkonnas on kõige sagedasemaks allergeeniks tolmulestad ja muidugi lemmikloomade allergeenid. Kui koju on võetud küülik või merisiga, kelle toiduks on heinad, siis võib avalduda ka õietolmu allergia. Puurilinnud võivad samuti tekitada allergiat.

Viimases koolilaste uuringus selgus, et tolmulestade suhtes ilmnes ülitundlikkust isegi igal neljandal kolmanda ja neljanda klassi õpilasel. Sellele järgnesid ülitundlikkus kassi ja kase allergeeni suhtes.

Oluline on vähendada allergeenikontakti.

Allergikule soovitan askeetlikku elukeskkonda, st vähem vaipu ja pehmet mööblit, et oleks vähem tolmukogujaid ning koristamine selle võrra lihtsam.

Kindlasti ei sobi seinast-seinani vaibad, vanad sohvad, paksud kardinad. Samuti tapeedid, mis “ei hinga“. Selle taha võib tekkida hallitus, kui välisseinad on jahedad või toas liiga niiske.

Soojas ja niiskes paljunevad ka tolmulestad, mida on eriti palju voodis, kuid sealt satuvad nad ka vaibale ja põrandale. Kõik pinnad peaksid olema kergesti puhastatavad. Näiteks lihtne on puhastada nahkdiivanit pärast seda, kui sellel istus külas käinud kassiomanik. Vältima peaks kõike ― küünlaid, viirukeid, lõhnalampe, kuid ka mööblit jms, mis tekitavad spetsiifilist lõhna.

Astmaatiku tervisele mõjub väga halvasti hallitus ja rõskus. Kusjuures hallituse kasvuks ei pea keskkond olema otseselt märg. Rõskusest, vähesest niiskusest või kondensaadist piisab, et sobida teatud hallitusseente liikide nagu Aspergillus ja Penicillium tekkeks, samas Stachybotrus, Fusarium ja Acremonium vajavad kõrgemat niiskuse sisaldust. Sobivaks pinnaseks on tselluloosi sisaldav materjal ― paberitooted, papp, kipsplaadid, puit, ka silikoon. Kivist seinal, paneelidel, värvitud pinnal ja tekstiilil hakkab hallitus kasvama sinna ladestunud orgaanilise aine tõttu.

Hallitusseente kolooniate teket saab ennetada, kui niisketes ruumides kasutatakse sobivaid ehitusmaterjale, seejuures selleks ettenähtud kohas ja vastavalt kasutusjuhendile. Kindlasti ei sobi vannituppa kipsplaadid. Mõnedel silikoonidel tekivad kolooniad kiiremini kui teistel. Sagedaseks hallituse tekkekohaks on vuugivahed, seepärast peab neid lisaks plaatidele eriti hoolikalt puhastama. Pärast vannitoa kasutamist tuleb põhjalikult kuivatada pinnad ja vähendada õhuniiskust ning ventileerida ruume. Niiskust aitab kindlasti vähendada põrandaküte.

Kui toas on õhk aga liiga kuiv, siis limaskestad kuivad ja seega väheneb nende kaitse ning on üldse ebamugav olla, mistõttu võiks niiskus olla mitte üle 40-50%.

Ka kodutekstiilide valikul on oma osa.

 

Täpseid ettekirjutusi pole, missugused vaibad sobivad või mitte, sest palju sõltub probleemidest. Kui tegemist on atoopilise dermatiidiga/ekseemiga, siis kindlasti ei sobi villane ja ka karedad sünteetilised kiud võivad ärritada.

Voodipesu peaks olema kergesti korrashoitav, sest linu ja tekikotte on soovitav pesta iga nädal. Ka tekk peaks olema hõlpsalt puhastatav. Linad ja tekid peaksid olema materjalist, mille all ja vahel ei hakka inimene higistama.

Madratsile võiks panna kattemadratsi, mida saab puhastada. Olemas on spetsiaalse kattematerjaliga padjad, mis sobivad allergikule, sest tolmulestad neisse ei pääse. Neid on ka väliselt kerge puhastada. Muidu tuleb patju sagedamini pesta või tihedamini välja vahetada ehk uued osta.

Üldiselt tunneb igaüks ise ära, kas mõni tekstiil või pleed vms on mõnus või tekitab ärritust.

 

Kodukeemia võib tekitada allergiat ja ärritust.

Puhastusvahendites leiduvad ühendid nagu perkloroetüleen, bensakoolium kloriid, etanoolamiin, kloramiin-T, nikkelsulfaat, väävelhape, lämmastikhape, fosforhape ja Na-tripolüfosfaat võivad tundlikule inimesele tekitada ärritusreaktsiooni, kuid näiteks kloramiin ja ensüümid ka immunoloogilist reaktsiooni. Enim on ohustatud naised.

Kodukeemiast tasuks vältida pihustatavaid vahendeid, mis saastavad õhku, samuti pihustatavad õhuvärskendajad.

Lemmikloomad ei sobi igasse koju. Kellel on allergia tunnused.

 

Kel on kodus kass, siis on allergeenid kõikjal, sest kassiallergeen on väga väike ja igal pool õhus. Kassiallergeeni suhtes väga ülitundlik inimene oskab kohe öelda, et toas on olnud kass, kuigi looma seal parasjagu ei ole.

Loomulikult jäävad loomade allergeenid voodisse, madratsisse ja voodiriietesse. Sinna magama minnes on allergeenikontakt eriti suur. Nii nagu sigaretisuitsu mõju on kogu elamises, sõltumata sellest, kas suitsetati ainult WC-s või köögis, siis samamoodi levib kassiallergeen kõikjale.

Tolmulestade allergeenid on suuremad ja need satuvad õhku voodi tegemisel ja koristamisel ning seejärel sadenevad uuesti.

Kui ees on käik elamisse, kus on lemmikloomad, siis on soovitus enne sinna minekut võtta antihistamiini tablett, väikestele sobivad selleks ka antihistamiini tilgad või siirup. Kui lisaks nohule on loomakontaktil tekkinud astmahoog, peaks käepärast olema salbutamool.

Abi on ka AirTameri kasutamisest kui lähete külla, kus on lemmikloomad. Filter eemaldab allergia tunnused.

Allergia tunnused Loe lähemalt õhufiltri kohta Air Tamer

Facebook

Allergia tunnused.